Jesienne widoki na Jezioro Kośno

Przełom października i listopada to czas kolejnej przechadzki. Rejony Jeziora Kośno zwiedziłem wraz z Piotrkiem, Marcinem i Pawłem. Jesień była w pełni, więc widoki również były typowo jesienne. Trochę popadało, trochę słońce ... czytaj dalej »

Jezioro Jegocin, kwatera Hermanna Goringa i rykowisko

Tegoroczną jesień przywitałem wyprawą w okolice Jeziora Jegocin. Towarzystwo miałem zacne, zaprawione w łażeniu wszelakim. Wyruszyliśmy z miejscowości Wejsuny. Drogą asfaltową doszliśmy do ściany lasu, następnie ... czytaj dalej »

Wrześniowe ogniskowanie

Miejsce ogniskowania było oddalone od początku przechadzki o jakieś 2 kilometry. Niecny plan zakładał umęczenie dzieciaków leśną wędrówką, dzięki czemu miały spokojnie siedzieć przy ognisku. czytaj dalej »

Park Dinozaurów

Tym razem nogi „mojej drużyny” miały okazję chodzić po Parku Dinozaurów w Łebie. Park zrobił na nas duże wrażenie, dzieciaki dostały dosłownie oczopląsu - nie wiedziały gdzie najpierw pobiec ... czytaj dalej »

Park Dzikich Zwierząt – Kadzidłowo

Początek wakacji uczciłem wyprawą do Paku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Kilkunastoosobowe grupy oprowadza przewodnik. Część zwierząt w parku biegała nieskrępowana, część była za ogrodzeniami, ale można było je karmić i głaskać. czytaj dalej »

Poszukiwanie skarbów

Zorganizowałem poszukiwanie skarbów. Przygotowałem skarby, na skórzanym płutnie narysowałem mapę skarbów, dzień przed planowaną wyprawą zakopałem skarby w wyznaczonych na mapie miejscach. czytaj dalej »

Nadnarwiańskie rozlewiska

Rzeka Narew wylała z koryta dosyć poważnie. W Ostrołęce wodę powstrzymały wały przeciwpowodziowe, ale poza miastem rozległe tereny zniknęły pod wodą, tworząc rozlewiska i bagna. Takiej wody nie było tutaj od kilku lat. Musiałem to zobaczyć! czytaj dalej »

Wiosenny omlet

Już po kilku ciepłych wiosennych dniach, na działce mogę wyszukać pyszne, zdrowe rośliny jadalne: mniszek lekarski, szczaw, pokrzywa, mięta, dziki szczypior. Z wykorzystaniem tych roślin można zrobić wiosenną sałatkę, placki lub omlet ... czytaj dalej »

Zimowe nocowanie w lesie

Chęć na zimową przechadzkę wraz ze spędzeniem nocki w terenie była od dawna. Plany były następujące: obejść dookoła jeziora Zdrużno i Uplik, na trasie przenocować gdzieś w lesie. czytaj dalej »

Zimowe

Poza miastem zima jest piękna. Zamrożona, przysypana śniegiem przyroda jest niezwykle malownicza. Co roku serce mi się wyrywa do łażenia w terenie, szczególnie w największe mrozy i śniegi. czytaj dalej »

Kraina pływających wysp i powalonych drzew

W połowie listopada umówiliśmy się na kolejną przechadzkę. Tym razem plan był następujący: start w miejscowości Zgon, przejście przez rezerwaty przyrody Królewska Sosna, Zakręt i Krutynia, obejście dookoła Jeziora Mokrego, nocowanie w lesie i powrót do domu dnia następnego. czytaj dalej »

Grochówka z kociołka

Pod koniec października dostałem od kolegi z forum reconnet wiadomość: Dziś lub w poniedziałek dotrze do mnie nowy nabytek - kociołek węgierski. Mam plan, żeby w sobotę, 3 listopada wybrać się z dzieciakami nad Pisę koło Nowogrodu - mam tam fajną miejscówkę - ugotować grochówkę. Może się podłączysz? czytaj dalej »

Dookoła Jeziora Zyzdrój

Zgadaliśmy się (Piotrek, Paweł i ja), ustaliliśmy termin (sobota, 13 października 2012), miejsce (Jezioro Zyzdrój Mały i Duży) i wyznaczyliśmy cel (obejść jeziora dookoła). W planach mieliśmy nocowanie ... czytaj dalej »

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie

Niedaleko miejscowości w której mieszkam znajduje się miasteczko o nazwie Nowogród. Leży ono u zbiegu rzek Narwi i Pisy. Obecnie Nowogród jest znany przede wszystkim z najstarszego w Polsce skansenu. Mowa o Skansenie Kurpiowskim... czytaj dalej »

Nowe miejsce

Postanowiłem poszwendać się po „nowych” terenamch. Rzut okiem na mapę i … jest. Duże połacie lasu, blisko rzeka, z dojazdem samochodem w pobliże nie powinno być problemu. No to w drogę. czytaj dalej »

Ognisko z dziećmi

Moje dzieciaki jak tylko zobaczą w oddali ścianę lasu od razu proszą:
- Chodźmy na chwilkę! Tylko obadamy!
Czasami daję się przekonać i idziemy chwilkę „obadać” las. Często jednak obiecuję, że pójdziemy kiedy indziej. Tym razem przygotowałem przechadzkę specjalnie pod dzieci.
czytaj dalej »

Sezon grzybowy czas zacząć

Grzyby lubię jeść i chodzić po lesie w ich poszukiwaniu, choć wielkim ich znawcą nie jestem. Gdy od przyjaciela padła propozycja wyruszenia na grzybobranie bez wahania na nią przystałem.
czytaj dalej »

Noc Świętojańska

Jest coś magicznego po zmroku w okresie letniego przesilenia słońca. Noc jest wtedy bardzo krótka (najkrótsza w roku), pogoda zazwyczaj dopisuje, zapachy kwitnących roślin intensywne, a w świecie zwierząt istny „szał narodzin”. Najkrótszą noc w roku postanowiłem spędzić w lesie. Chciałem przespać się pod gołym niebem, bez namiotu i dachu z płachty - na ziemi tylko karimata i śpiwór.
czytaj dalej »

Wyścig rowerowy na orientację

Stowarzyszenie Ostrołęka Cycling Team zorganizowało w ostatnią niedzielę maja wyścig kolarski na orientację. Od samego początku panowała miła atmosfera. Byli rowerzyści indywidualni oraz grupy klasowe i całe rodziny.
czytaj dalej »

Poszukiwanie kwitnącej akacji

Natknąłem się w sieci na bardzo apetyczny przepis na kwiaty akacji w cieście naleśnikowym. Postanowiłem sprawdzić, czy akacje będą smaczne. Wyruszyłem na poszukiwanie kwitnącego drzewa.
czytaj dalej »

Pierwsza wiosenna wyżerka

Człowiek przyszedł do lasu, żeby trochę zdrowego pokarmu zdobyć. Od razu w oczy rzuciły mi się zielone kępki, wyglądająca jak młoda soczysta trawa. Ale to nie była trawa, tylko ...
czytaj dalej »Sok z brzozy

Początek wiosny to dobra pora na zbiory brzozowego soku zwanego oskołą. Dawno, dawno temu, człowiek, sprytna istota, nauczył się podbierać drzewu bogaty w cukry i witaminy brzozowy sok. Obecnie zwyczaj zbierania oskoły jest zapominany, ale na szczęście nie przez wszystkich.
czytaj dalej »

Z dziećmi do lasu

Przy samym wejściu wita nas sterta śmieci – papiery, butelki, połamany telewizor, zardzewiały rower. Ja nie mogę na to patrzeć, a dzieciaki są zainteresowane bardziej niż lasem. Są niezadowolone, że nie pozwalam dotykać tych skarbów. Może dlatego po kilku minutach postanowiły się na mnie zemścić i ...
czytaj dalej »

Roztopy i przechadzka z ojcem

Od kilku dni temperatura powietrza była dodatnia. Śnieg zdążył już się roztopić. To jeszcze nie przedwiośnie, a jedynie odwilż i roztopy. Ojca zabrałem z pod domu samochodem, w kilka minut byliśmy na skraju miasta, a przed nami rozpościerała się ściana lasu.
czytaj dalej »

Siarczysty mróz i grzyby

Mróz siarczysty zagościł w Polsce i trzyma już drugi tydzień. Ludzie narzekają na pogodę, a ja nie mogłem się doczekać przechadzki w zimowej, mroźnej aurze. Po pierwsze tęskno mi było za typowo zimowymi widokami, po drugie chciałem przetestować ubiór w warunkach zimowych, a po trzecie „podjarałem się” zbieraniem grzybów zimą.
czytaj dalej »

Śniadanie w lesie

Śniadanie w pierwszą sobotę roku 2012 zaplanowałem zjeść na łonie przyrody. Chciałem znaleźć fajną miejscówkę i spokojnie przygotować na ognisku posiłek.
czytaj dalej »

Bożonarodzeniowe uspokojenie

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia postanowiłem zafundować sobie odrobinę wyciszenia i świeżego powietrza. Las był spokojny, cichy, w sam raz na wygaszenie świątecznych emocji.
czytaj dalej »

Mała tama

Przechadzkę odbyłem w połowie listopada. Chciałem zobaczyć miejsce, które często odwiedzałem jako młody chłopak. Była to dzika plaża nad rzeką Omulew, kilkadziesiąt metrów od ...
czytaj dalej »

Testowanie butów

Ta przechadzka była zainspirowana chęcią przetestowania moich nowych używanych butów. Nowe, bo właśnie okazjonalnie udało mi się je nabyć, a używane, bo kupione w sklepie z używana odzieżą. Do tak zwanego „ciuchlandu” udałem się w celu wygrzebania bluzy z polaru nadającej się na wyprawy do lasu. Przechodząc obok ...
czytaj dalej »

Mglisty jesienny poranek

Trochę wolnego czasu na przechadzkę udało mi się wygospodarować w sobotni październikowy poranek. Temperatura na zewnątrz wynosiła coś około 4 st. C, widoczność ograniczała mgła. Trasę wyznaczyłem wzdłuż ...
czytaj dalej »

Jesienna wyprawa na rozlewiska

Na przechadzkę wyznaczyłem tereny zalewowe po prawej stronie doliny Narwi niedaleko Ostrołęki. Był koniec września i piękna polska jesień pokazywała swoje uroku. Do plecaka spakowałem ...
czytaj dalej »
 Do góry Strona główna

© Przechadzka.pl - opisy wypraw i wędrówek.