Początek wiosny to dobra pora na zbiory brzozowego soku zwanego oskołą. Brzoza jeszcze przed wypuszczeniem pierwszych liści zaczyna pobierać z ziemi wodę i mikroelementy, następnie produkuje cukry oraz witaminy i rozprowadza je poprzez pień i konary do wszystkich nawet najmniejszych gałązek. Dzięki substancjom odżywczym zawartym w soku wyrosną liście, drzewo zazieleni się i zacznie czerpać energię z promieni słonecznych (fotosynteza). Wraz z pojawieniem się na brzozie pierwszych małych listków, pozyskiwanie soku staje się niemożliwe.

Dawno, dawno temu, człowiek, sprytna istota, nauczył się podbierać drzewu bogaty w cukry i witaminy brzozowy sok. Obecnie zwyczaj zbierania oskoły jest zapominany, ale na szczęście nie przez wszystkich.

Ponieważ początek wiosny przywitał słoneczną i ciepłą pogodą, która trwała już kilka dni, wiedziałem, że w brzozach płynie sok. Jako czynili moi praprzodkowie wieki temu, tako i ja wybrałem się na jego zbiory. Już podczas zimowych wędrówek upatrzyłem sobie brzozy rosnące na skraju lasu po nasłonecznionej stronie.

las z brzozami las z brzozami

Jest kilka metod zbierania oskoły. Jeśli drzewo jest tak ukształtowane, że dosięgniemy do jego konarów, wówczas ucinamy końcówkę gałęzi, nakładamy na nią butelkę, którą przymocowujemy taśma przylepną lub sznurkiem. Aby do środka nie dostały się owady (mrówki i much uwielbiają sok brzozowy) szczelnie zabezpieczamy wlew butelki, np. za pomocą taśmy przylepnej, kawałka materiału lub chusteczką, papierem, itp. Teraz wystarczy poczekać, aż kropelka, po kropelce sok napełni butelkę.

zbieranie soku

Jeśli nie mamy dostępu do gałęzi brzozy, bo jest ona np. za wysoka, wówczas, aby zebrać sok, musimy zrobić niewielki otworek w korze. Otwór nie musi być głęboki - wystarczy przebić warstwę kory i kilka milimetrów drewna. W otwór ten wkładamy rurkę lub słomkę, po której do naczynia spływała będzie oskoła.

zbieranie soku

Aby nie zaszkodzić drzewom, z których pobieram sok, staram się przestrzegać kilku zasad.

  • Nie wybieram brzóz bardzo młodych. Te które typuję do odciągania soku mają pień co najmniej grubość mojej nogi.
  • Z jednego drzewa pobieram sok, tylko z jednego nacięcia.
  • Po skończonych zbiorach, zatykam wywiercony w pniu otworek poprzez wbicie dopasowanego drewnianego kołeczka. Czasami zaklejam otwór żywicą sosnową lub guma do żucia. Jeśli sok zbierałem z uciętej gałęzi, zostawiam ją w spokoju, drzewo samo poradzi sobie z raną.
  • Zbieram tylko tyle soku ile jest mi potrzebne. Sok z brzozy szybko ulega zepsuciu, w lodówce można go przechowywać maksymalnie przez cztery dni.

Podczas gdy do nastawionych butelek naciekał sok zbierał, ja wybrałem się na zwiedzanie lasu.

ładny las mech leśny

Owady i zwierzęta już się pobudziły ze snu zimowego. Tego dnia widziałem zająca, mysz, mrówki i meszki. Normalnie niby nic szczególnego, ale po zimie każde napotkane żyjątko mnie cieszy.

Gdy słońce zaczęło zachodzić, las przybrał pomarańczowo-czerwone odcienie.

las cienie zachód słońca zachód słońca

Wróciłem do podwieszonych na brzozach butelek. Były pełne soku. Jedną wypiłem na miejscu, drugą zabrałem do domu – dzieci będą miały zdrowe i pyszne picie. W miejsca poboru soku zamontowałem nowe butelki. Następnego dnia wieczorem były wypełnione oskołą po brzegi. W domu przecedziłem zebrany sok przez gazę (do butelek dostały się drobiny kory) i wlałem do dzbanka. Brzozowa ciecz zginęła w przełykach domowników błyskawicznie.

sok z brzozy

Komentarze


Rob
W tym roku i ja spróbuję zebrać trochę soku z brzozy.

Kama
Obecnie jest początek marca, w dzień świeci słoneczko i jest na plusie. Jak tak dalej będzie, to za 2 tygodnie w brzozach pojawi się sok :)

kris
nie no sprytne z tymi butlami. człek to jednak zmyślna bestia.

Andrzwj
Super artykuł nie moge doczekać się własnych zbiorów :)

Maria
Czy opis zbierania oskoły jest z tego roku?

Artur
Opis jest z sezonu 2012. W tym roku, czyli 2013 zimę mamy bardzo długą. 7 kwietnia byłem przy tych brzozach z opisu. W lesie pełno śniegu, ale dzisiaj był pierwszy bardzo słoneczny dzień. Naciąłem cieniutką gałązkę i zobaczyłem, że wnętrze jest wilgotne. Usiadłem pod drzewem, zdjąłem czapkę i kilkanaście minut pozażywałem kąpieli słonecznej. Po około 15 minutach z naciętej gałązki kapnęła pierwsza kropla. Także, jeśli ktoś "czai się " w tym roku na sok z brzozy, to niech dokładnie obserwuje drzewa, bo obudzić się mogą lada dzień. Ja za cztery dni zaczynam zbiory. Wydaje mi się, że w tym roku, z powodu późnej wiosny, soki w brzozach będą intensywne, ale krótkotrwałe.

Bożena
Mam pytanie, w większości poradników podają że nie wolno pić więcej niż 1 - 1,5 szklanki soku dziennie, z treści artykułu wynika jednak, że można wypić więcej. Proszę o pilną odpowiedź, gdyż jestem w trakcie 2 tygodniowej nazwijmy to kuracji, od trzech dni ściągam sok z jednego tylko otworu i mam go ok. 3 litry dziennie, szkoda żeby się zmarnował.

Artur
Nie posiadam żadnych informacji na temat ilościowego spożycia soku z brzozy. Sam dziennie wypijam około 1,5 do 2 litrów oskoły.

grażyna
nie wolno bez zgody leśniczego pobierać soku z brzozy, można zapłcic spory mandat

bogdan
jak masz z dużo soku z brzozy zrób winko lub żeby dłużej poleżało ok. 4 dni wstaw do lodówki

grzesiek
do kiedy można zbierać sok z brzozy

grzesiek
ok już wiem

Zimorodek
Jeśli zima w dalszym ciągu będzie tak łagodna, to w tym roku ( 2014 ) sok z brzozy będzie można wcześnie pozyskiwać.

EWA
super sok wyplukal kamienie z nerki bardzo pomaga niemoge sie doczekac na zbiory pozdrawiam wszystkich

Artur
Podobno w niektórych rejonach Polski sok z brzozy już leci (28.02.2014). Także od tej daty mamy dwa tygodnie na zbiory.

Zosia
Jeżeli mamy za dużo soku, można pasteryzować,albo zamrażać.

Olo
Czy ma ktos przepis jak mozna pasteryzowac sok z brzozy? Fajnie by bylo wiecej go nazbierac i cieszyc sie nim przez caly kolejny rok, az do nastepnych zbiorow:)

Olo
I czy podczas pasteryzacji nie traci sok swoich wlasciwosci zdrowotnych?

Piotr
Pasteryzacja na pewno zmieni część właściwości soku, każdego, nie tylko brzozowego. A pasteryzuje się jak wszystko inne: do czystego szklanego naczynia wlewamy sok, potem trzymamy naczynie przez 25 minut w kąpieli z wodą 85 stC.

Zosia
Witam wszystkich,to właśnie jak Piotr mówi,ale dodajemy do butelki kawałek cynamonu,lub 2 gwoździki.(do mrożenia też). Niektórzy zostawiają w lodówce do tego momentu że fermentuje i będzie lekko musujące. Podobno nie traci właściwości.

pik.pik
2 gwożdziki? A jak duży gwóźdź, to jeden?

Artur
Nadchodzi wiosna, jest 9 marca 2015 rok. Sok z brzozy będzie leciał lada moment, ja obstawiam około 10 dni od dnia dzisiejszego.

Zorro
JA już się doczekać nie mogę :)

Artur
Update 10.03.2015: Sok z brzozy już na Kurpiach leci.

marin
Na kujawach juz leci. Marzec 2015

assik
Gorzów leci ciurkiem

Palina
W łódzkim też leci :)

Szymon
Okolice Raciborza i Rybnika również ! Polecam ! :)

Ola
Ja dopiero dziś idę. 01.04.15

sphinx
dostalem od sasiada piateczke litra i jeszcze mam ochote 1.04.2015

pp
8 kwietnia szczecin fajnie leci jest bardzo dobry w smaku.

Anna
W słonecznym Tarnowcu na opolskim także jeszcze można pokusić się na zbiory,soczek pyszny i slodziutki :)

Izula
ja już wolę kupić sok z brzozy oleofarmu (bdb są). Bo za jeden mandat od leśniczego za niszczenie brzóz wystarczy mi środków na roczna kurację sokami:)

Kamil
Ten sklepowy sok z brzozy jest bez sensu - pasteryzowany, dodatki smakowe, konserwant - szkoda pieniędzy

Ada
Sezon 2016 na sok z brzozy uważam za otwarty :)

M
14.03.2016 Kraków okolice już leci (5 litrów przez 2 doby)

Beata
U nas sok z brzozy leci juz od dwoch tygodni, wiec chodzimy 2 razy dziennie po zbiory. 16.03.2016

maniek
ja dzisiaj idę

Jamisonzor
Shops that require protection for high risk goods held on the premises will usually need to declare the total values of each stock item. High risk shop stock and goods are those that attract thieves and are expensive to replace. Examples of high risk stock items are electronic equipment, cigarettes, and tobacco, designer clothing, computers and digital equipment, software, computer games and consoles, drugs pharmacy and medicines, watches and jewellery, mobile phones and radios, photographic equipment, power tools, TVs, DVDs, CDs and Wines and Spirits. If your shop has high risk stock you can reduce the cost of your premiums by having adequate security in place. This includes an insurance company approved burglar and fire alarm, window grills, shutters and bars, CCTV and sprinklers. Many shop insurers will only offer stock cover if the minimum levels of security are in place for all shops, regardless of the stock contents held. A lot of insurers may offer further large discounts to the premium if the shop owner lives on or above the premises and is there at night. Shops by their very nature deal with members of the public and a good insurance policy will usually contain liability cover as standard. This should include Public Liability of up to ?2,000,000 for any one claim by a member of the public who may suffer loss or injury visiting the shop. If you employ staff all policies will offer Employers Liability cover of up to ?10,000,000 one event and because shops sell goods and services, Products Liability cover of ?2,000,000 for any one period of insurance. https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-generique-montreal/

AGamEnerma
Others is capable of doing a harder erection but cannot maintain it during sexual intercourse. Use these circumspectly however, while they may lower blood sugar, that is an inadequate effect in males whose blood sugar levels are properly balanced. https://www.cialissansordonnancefr24.com/pourquoi-le-cialis-ne-marche-pas/

Mateusz
Ile litrów soku z jednej brzozy zbiera się średnio przez cały okres kiedy soki płyną?

AlbertWer
The men's prostate is central to the portion of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The men's prostate is found just before the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, in most cases really miserable and inconvenient for the patient as his urinary strategy is directly affected. The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer. Prostate infection, often known as prostatitis, is among the most common prostate-related problem in men younger than 55 years of age. Infections of the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia. Acute bacterial prostatitis will be the least common coming from all types of prostate infection. It is brought on by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling. Chronic bacterial prostatitis is really a condition connected with a particular defect within the gland as well as the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be a result of trauma towards the urinary tract or by infections originating from other regions in the body. A patient may experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal of the prostate defect then the use antibiotics and NSAIDs to help remedy the redness. Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not yet to establish the sources of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and lifting may cause these infections. Maintaining a Healthy Prostate To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some of the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy. 1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for general health and it'll also maintain your urinary track clean. 2. Some studies claim that a few ejaculations per week will prevent cancer of the prostate. 3. Eat red meat without excess. It has been shown that consuming over four meals of beef weekly will increase the probability of prostate diseases and cancer. 4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients needed for prostate health. The most crucial measure to consider to make certain a wholesome prostate is usually to choose regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you ought to select prostate examination at least once 12 months.

ApidoBeepdeede
Torsion bras de quelqu'un est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la vacances de votre corps. https://www.cialispascherfr24.com/cialis-psychologique/Autor
Tresc
Ile jest dwa + dwa ?
 Do góry Strona główna

© Przechadzka.pl - opisy wypraw i wędrówek.